Ciasto na bazie soku o nazwie Kubuś
To ciasto z pewnością przykuje uwagę nie tylko najmłodszych. Pokrojone w kostkę jest bardzo dekoracyjne i to idealna porcja do nałożenia na talerzyk. Choć z pewnością na zjedzeniu jednej porcji się nie skończy bo wypasiony Kubuś jest bardzo smaczny. A dlaczego wypasiony? Otóż dlatego, że każda kostka zawiera pyszną delicje, krem przygotowany z soku, galaretkę i jeszcze delikatną piankę. A żeby tego było mało to ciasto składane jest na bardzo puszystym jasnym biszkopcie. Wypasiony Kubuś to również ciasto lekkie z pomarańczowa nutą świeżości, łatwe w przygotowaniu, bo do jego przyrządzenia korzystamy w dużej mierze z gotowych półproduktów. Muszę także nadmienić, że w zależności od smaku soku, uzyskamy nieco inny smak kremu. Można poeksperymentować. Wypróbujcie je koniecznie. Polecam!
Składniki na biszkopt
- 4 jajka
- 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 100 g mąki tortowej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Białka oddzielić od żółtek. Dodać szczyptę soli i ubić na sztywną pianę. Kiedy piana zacznie się tworzyć maleńką strużką dosypujemy cukier, cały czas miksując. Cukier musi się zdążyć rozpuścić w białku, a w finale piana powinna być sztywna tak by naczynie z nią można było odwrócić do góry dnem. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
Obie mąki przesiewamy razem i dodajemy do masy jajecznej. Należy zwrócić uwagę by nie zniszczyć piany, dlatego najlepiej wymieszać ciasto przy użyciu szpatułki sylikonowej lub zwykłej łyżki.
Formę o wymiarach 23 x 34 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 30 – 35 minut lub do tzw. suchego patyczka.
Biszkopt po upieczeniu od razu wyciągamy z piekarnika i energicznym ruchem rzucamy z wysokości kolan (około 50 cm) na podłogę lub kuchenny blat. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Cytrynowy poncz do nasączenia biszkoptu
- świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 1 łyżeczka miodu lub cukru
Wszystkie składniki połączyć ze sobą i wymieszać do rozpuszczenia miodu lub cukru. Odstawić do wystygnięcia.
Krem kubusiowy
- 1 dowolny sok Kubuś (900ml), użyłam o smaku malina, jabłko, marchew
- 2 łyżki cukru
- 3 budynie śmietankowe bez cukru
- 250 g masła w temperaturze pokojowej
Około 3/4 soku zagotować wraz z cukrem. W pozostałym soku rozpuścić proszek budyniowy. Rozrobione budynie wlać na wrzący sok, energicznie wymieszać i gotować do momentu powstania gęstego budyniu. Zdjąć z kuchenki przykryć folią spożywczą lub aluminiową i odstawić do całkowitego wystygnięcia. Folia powinna dotykać bezpośrednio budyniu, ten trik zapobiega powstaniu kożucha.
Masło utrzeć na jasny puch, dodawać łyżka po łyżce zimny budyń, cały czas miksując by uzyskać jednolity krem bez grudek.
Cytrynowo-śmietankowa pianka
- 250 g serka mascarpone
- 200 ml śmietanki kremówki 36%
- 1 cytrynowa galaretka, użyłam galaretki Winiary 75 g
- 300 ml gorącej wody
- 1 łyżka cukru pudru
Galaretkę rozpuścić w gorącej wodzie, odstawić do ostygnięcia. Śmietankę z cukrem i serkiem ubić na sztywny krem. Stopniowo strużką dodawać zimną galaretkę, cały czas miksując do powstania gładkiej jednolitej masy.
Dodatkowo
- 2 opakowania delicji pomarańczowych
- 1 galaretka pomarańczowa
- 1 galaretka morelowa, użyłam galaretek firmy Winiary 75 g każda
- 700 ml gorącej wody
Galaretki rozpuścić w gorącej wodzie i odstawić do ostygnięcia.
Przygotowanie wypasionego Kubusia
Biszkoptu nie wyjmować z formy, po całkowitym wystudzeniu nasączyć ponczem. Na biszkopt wyłożyć kubusiowy krem i wyrównać. Odstawić do stężenia, a w tym czasie przygotować piankę. Piankę rozsmarować na kremie, ułożyć na niej delicje i ponownie odstawić do stężenia. Tylko na czas przygotowania i wystudzenia galaretki. Zimną, lekko tężejącą galaretkę rozlać na wierzch ciasta i odstawić na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc do stężenia. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce.
Przechowywać w lodówce.
Smacznego 🙂
One Comment