Drożdżowe z makiem i twarogiem

Drożdżowe z makiem i twarogiem

Odkąd syn wpada tylko na weekendy to regularnie przygotowuje coś słodkiego. Tym razem nie chciało mi się nic wymyślać więc skorzystałam całkowicie z przepisu na chałki z budyniem podlinkowałam byście z łatwością znaleźli przepis. Różnice polegają na tym, że zamiast dwóch chałek z budyniem powstały dwa odrębne ciasta. Jedno w kształcie kołacza z makiem, a drugie na kształt rolady z twarogiem. Oba wspaniałe i pyszne. Ten fakt w ogóle nie polega dyskusji. Ale musicie wiedzieć, że to ciasto jest tak uniwersalne, że idealnie nadaje się na drożdżówkę z owocami, twarogiem, kruszonka czy innymi dodatkami lub bez dodatków. Ja postawiłam na twaróg ze względu na syna bo uwielbia to połączenie, zresztą ja też. Natomiast mąż twaróg jest w stanie zjeść tylko w serniku stąd kołacz makowy, specjalnie z myślą o nim. Można również nie dzielić w ogóle tego ciasta na dwa mniejsze tylko upiec jedną drożdżówę, jak wcześniej wspomniałam z dodatkami lub bez, a nawet przygotować z niego pyszne bułeczki. To jedno z tych ciast z którymi się świetnie pracuje, łatwo je przygotować, jest bardzo plastyczne i znakomite w smaku. Serdecznie zachęcam do spróbowania. Naprawdę warto!

Jeśli zdecydujecie się na moje weekendowe przysmaki ciasto należy przygotować dokładnie wg przepisu na chałki do momentu podzielenia go na dwie części.

 Drożdżowe z makiem i twarogiem

Makowe nadzienie:

  • 200 g suchego maku
  • 3 łyżki miodu
  • 3 łyżki cukru
  • 3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczy

Mak zalać wrzątkiem, tak aż całkowicie go pokryje i odstawić by napęczniał i pochłonął wodę. (około 30 minut) Nadmiar wody zlać i zemleć mak dwukrotnie maszynką do mielenia mięsa. Następnie połączyć z pozostałymi składnikami i wymieszać.

 Drożdżowe z makiem i twarogiem

Twarogowe nadzienie:

  • 150 g twarogu półtłustego lub ricotty
  • 1 jajko
  • 3 łyżki cukru
  • 1 cukier waniliowy

Twaróg rozgnieść mocno widelcem łącząc go z pozostałymi składnikami.

 Drożdżowe z makiem i twarogiem

Przygotowanie:

Gdy ciasto podwoi swoją objętość, należy podzielić je na dwie części i rozwałkować na kształt kwadratu o grubości 0,5 cm.

Na jeden placek rozsmarować twaróg i zwinąć w rulon. A na drugim kawałku ciasta rozsmarować mak i również zrolować.

Ciasto układamy w wysmarowanych tłuszczem foremkach. Pierwsze w keksówce u mnie  o wymiarach 12/20 cm. A drugie w formie do kołacza z kominem moja o średnicy 18 cm.

Tak przygotowane ciasta odkładamy do ponownego wyrośnięcia w ciepłe miejsce na kolejne 40 minut.

Po tym czasie pieczemy dokładnie tak samo jak chałki w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 30 minut.

Gotowe polukrowałam, można tylko oprószyć cukrem pudrem.

Lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2-3 łyżki gorącej wody

Do cukru stopniowo dodawać wodę cały czas mieszając. jak całość się rozpuści, polukrować ciasta.

Smacznego 🙂

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *