Jak usmażyć mrożone filety rybne?
Tym razem poza przepisem kilka porad. Bo jak się okazuje wiele osób ma ogromny problem z usmażeniem mrożonej ryby. Narzekacie że albo się rozpada, albo przykleja do patelni lub pełno wody. Tak więc poza przepisem na pysznego fileta, także podstawy.
Podstawy smażenia mrożonych filetów rybnych:
- Najpierw zaczynamy od wyboru ryby w sklepie. Bowiem mimo, iż wielu myśli, że każda mrożona ryba po usmażeniu smakuje tak samo, to zapewniam Was, że to nie prawda. Wybór ryby ma ogromne znaczenie. Wprawdzie dorsze są jedne z droższych filetów mrożonych, ale za to dobre gatunkowo. Ma białe chude mięso, jest po prostu pyszny. Kolejne smaczne ryby to z pewnością halibut, sandacz, pstrąg i mintaj, to tej najbardziej znane i dostępne niemalże wszędzie. Zaś do najgorszych zdecydowanie należy panga hodowlana i jej absolutnie nie polecam.
- Kolejna kwestia, jak już wybierzecie rybę to sprawdźcie czy jest tylko mrożona czy dodatkowo w glazurze? Glazurę z łatwością rozpoznacie to dodatkowa warstwa lodu z chemicznymi składnikami na rybie. Ryba tak jest znacznie bardziej błyszcząca. To oczywiście nie jest problemem. Tylko fakt, że ta glazura to zamarznięta chemia z wodą za której wagę również płacicie bo jest w cenie ryby. Ryba w trakcie rozmrażania puści bardzo dużo wody.
- Gdy już mamy rybę, oczywiście zamrożoną więc możemy ja jakichś czas przechowywać w zamrażalniku. Taką rybę proponuje wyjąć z zamrażalnika na wieczór dzień przed smażeniem. Ułożyć na sitku i pozostawić w zlewie lub nad miska do rozmrożenia. Przed smażeniem dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Jest to konieczne by pozbyć się całej wody z rybiego mięsa. Ten proces zapobiegnie rozpadaniu się i przywieraniu do patelni.
- Patelnia jest również istotna. Ja preferuję patelnie z grubym dnem i warstwą teflonową. Minus jest taki, że te patelnie są dość ciężkie i niezbyt tanie, a plus, że na pewno nic nie przy palicie. No chyba, że zostawicie obiad bez całkowitej opieki na palniku. Tu płacimy za jakość, ale też taka patelnia wytrzyma znacznie dłuższy czas użytkowania.
- Do smażenia ryb najsmaczniejsze są masło klarowane i olej, wybór pozostawiam Wam. Należy tylko pamiętać, że tłuszcz musi być bardzo mocno rozgrzany przed włożeniem ryby na patelnie. Kiedy ryby są już na patelni można a nawet trzeba zmniejszyć moc palnika na nieco powyżej środkowej. By nie spiec ryby ale i by nie była surowa w środku. Czas smażenia ryby jest różny. Zależy od grubości mięsa i tak cienkie filety smażymy około 2-3 minut z każdej strony. Zaś bardzo grube po 4-6 minut z każdej strony. Filety powinny mieć piękną rumianą i chrupiącą powłokę.
A teraz już zapraszam na przepis.
Filety rybne w panierce smażone.
Składniki:
- filety rybne, my bardzo lubimy filety rybne więc na 4 dorosłe osoby zjadamy około 1 kg
- sól i pieprz świeżo mielony
- Do obtoczenia: mąka pszenna, bułka tarta, 2 jajka (jeśli mniej ryb wystarczy 1 jajko), 1 łyżka mleka
- Wybrany tłuszcz do smażenia
Przygotowanie:
Ryby rozkładamy na desce i oprószamy solą i pieprzem. Jajka roztrzepać widelcem razem z mlekiem. Na jeden talerz wysypać około 3/4 szklanki mąki, a na drugi talerz tyle samo bułki tartej.
Rybę obtaczamy z obu stron w mące, następnie w jajku i na końcu w bułce tartej. Od razu układamy na mocno rozgrzanej patelni z tłuszczem np. olejem. Tłuszcz musi być mocno rozgrzany i pokrywać cienką warstwą całe dno patelni.
W trakcie smażenia zmniejszamy nieco temperaturę mocy palnika. Smażymy po obu stronach na ładny rumiany kolor. W razie wątpliwości patrz poradnik powyżej. 🙂
Smacznego 🙂