Filety rybne smażone i jak usmażyć mrożonkę

Filety rybne śmażone 1

Jak usmażyć mrożone filety rybne?

Tym razem poza przepisem kilka porad. Bo jak się okazuje wiele osób ma ogromny problem z usmażeniem mrożonej ryby. Narzekacie że albo się rozpada, albo przykleja do patelni lub pełno wody. Tak więc poza przepisem na pysznego fileta, także podstawy.

Podstawy smażenia mrożonych filetów rybnych:

  1. Najpierw zaczynamy od wyboru ryby w sklepie. Bowiem mimo, iż wielu myśli, że każda mrożona ryba po usmażeniu smakuje tak samo, to zapewniam Was, że to nie prawda. Wybór ryby ma ogromne znaczenie. Wprawdzie dorsze są jedne z droższych filetów mrożonych, ale za to dobre gatunkowo. Ma białe chude mięso, jest po prostu pyszny. Kolejne smaczne ryby to z pewnością halibut, sandacz, pstrąg i mintaj, to tej najbardziej znane i dostępne niemalże wszędzie. Zaś do najgorszych zdecydowanie należy panga hodowlana i jej absolutnie nie polecam.
  2. Kolejna kwestia, jak już wybierzecie rybę to sprawdźcie czy jest tylko mrożona czy dodatkowo w glazurze? Glazurę z łatwością rozpoznacie to dodatkowa warstwa lodu z chemicznymi składnikami na rybie. Ryba tak jest znacznie bardziej błyszcząca. To oczywiście nie jest problemem. Tylko fakt, że ta glazura to zamarznięta chemia z wodą za której wagę również płacicie bo jest w cenie ryby. Ryba w trakcie rozmrażania puści bardzo dużo wody.
  3. Gdy już mamy rybę, oczywiście zamrożoną więc możemy ja jakichś czas przechowywać w zamrażalniku. Taką rybę proponuje wyjąć z zamrażalnika na wieczór dzień przed smażeniem. Ułożyć na sitku i pozostawić w zlewie lub nad miska do rozmrożenia. Przed smażeniem dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Jest to konieczne by pozbyć się całej wody z rybiego mięsa. Ten proces zapobiegnie rozpadaniu się i przywieraniu do patelni.
  4. Patelnia jest również istotna. Ja preferuję patelnie z grubym dnem i warstwą teflonową. Minus jest taki, że te patelnie są dość ciężkie i niezbyt tanie, a plus, że na pewno nic nie przy palicie. No chyba, że zostawicie obiad bez całkowitej opieki na palniku. Tu płacimy za jakość, ale też taka patelnia wytrzyma znacznie dłuższy czas użytkowania.
  5. Do smażenia ryb najsmaczniejsze są masło klarowane i olej, wybór pozostawiam Wam. Należy tylko pamiętać, że tłuszcz musi być bardzo mocno rozgrzany przed włożeniem ryby na patelnie. Kiedy ryby są już na patelni można a nawet trzeba zmniejszyć moc palnika na nieco powyżej środkowej. By nie spiec ryby ale i by nie była surowa w środku. Czas smażenia ryby jest różny. Zależy od grubości mięsa i tak cienkie filety smażymy około 2-3 minut z każdej strony. Zaś bardzo grube po 4-6 minut z każdej strony. Filety powinny mieć piękną rumianą i chrupiącą powłokę.

A teraz już zapraszam na przepis.

Filety rybne śmażone 3

Filety rybne w panierce smażone.

Składniki:

  • filety rybne, my bardzo lubimy filety rybne więc na 4 dorosłe osoby zjadamy około 1 kg
  • sól i pieprz świeżo mielony
  • Do obtoczenia: mąka pszenna, bułka tarta, 2 jajka (jeśli mniej ryb wystarczy 1 jajko), 1 łyżka mleka
  • Wybrany tłuszcz do smażenia

Przygotowanie:

Ryby rozkładamy na desce i oprószamy solą i pieprzem. Jajka roztrzepać widelcem razem z mlekiem. Na jeden talerz wysypać około 3/4 szklanki mąki, a na drugi talerz tyle samo bułki tartej.

Rybę obtaczamy z obu stron w mące, następnie w jajku i na końcu w bułce tartej. Od razu układamy na mocno rozgrzanej patelni z tłuszczem np. olejem. Tłuszcz musi być mocno rozgrzany i pokrywać cienką warstwą całe dno patelni.

W trakcie smażenia zmniejszamy nieco temperaturę mocy palnika. Smażymy po obu stronach na ładny rumiany kolor. W razie wątpliwości patrz poradnik powyżej. 🙂

Smacznego 🙂

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *