Kopytka z serem



Kopytka z serem są pulchniutkie i smakują fantastycznie podane z masłem i bułka tartą. Są o tyle bardziej atrakcyjne od samych ziemniaczanych, że można je zaserwować zarówno na słodko jak i na słono.  Okrasić i podać z cebulką, albo ze śmietaną lub cukrem i cynamonem i każdy z wariantów będzie pyszny. A nawet jeśli zostaną warto je odsmażyć i zjeść ze smakiem następnego dnia z delikatnie ze złoconą skórką i tak pozostają mięciutkie w środku – wprost wyśmienite. Polecam!

Kopytka z serem to dla mnie znacznie więcej niż tylko posiłek, to podroż w czasie do dalekiej przeszłości. kiedy jak większość dzieci pierwsze doświadczenia kulinarne zdobywałam na zabawie w kuchni. Zagniatanie ciasta, to dla dziecka ogromna frajda, czuje się dumne i ważne pomagając mamie. To nie tylko zabawa, ani nawet nauka, ale również umacnianie rodzinnych więzi. Dałabym naprawdę wiele by moi synowie także wspominali z rozrzewnieniem nasze wspólne przeżycia.

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków, mogą być z poprzedniego dnia
  • 300 g twarogu półtłustego
  • 2 jajka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 2 szklanki mąki

Do podania do wyboru:

  1. śmietana z cukrem, wanilią i cynamonem
  2. bułka tarta z masłem można posłodzić
  3. Okrasa z cebulką

Przygotowanie:

  • Ziemniaki powinny być ugotowane w tradycyjny sposób w osolonej wodzie.
  • Najlepsze kopytka są z bardzo mącznych ziemniaków. Niestety w Anglii takich nie ma. Dlatego mieszkańcy z Anglii muszą liczyć się z tym, że będą musieli zużyć więcej mąki niż podałam w przepisie.
  • Robiąc kopytka proponuje od razu zacząć gotować wodę z 1 łyżką soli, bo kopytka robi się bardzo szybko.

Ugotowane ziemniaki rozgnieść praską razem z twarogiem albo zemleć maszynką. Dodać jajka, sól i większość mąki (około półtorej szklanki).
Pozostałą mąkę wysypać na stolnicę i szybko zagnieść ciasto.
Odrywając kawałki ciasta, formować wałeczki, lekko je spłaszczyć i kroić na ukos by powstały 3 – 4 cm kluseczki. Partiami wrzucać do wrzątku i gotować do wypłynięcia.
Kopytka praktycznie zaraz po wypłynięciu są już dobre. Ja przetrzymuje je około 10 sekund po czym wlewam do garnka szklankę zimnej wody i natychmiast wyjmuje kluski łyżką cedzakową.

Podawać wg propozycji powyżej.

Smacznego!


Porady:

  1. Nadmiar kopytek następnego dnia można odsmażyć lub na chwile włożyć do wrzątku, natychmiast odzyskają swoją świeżość.
  2. Jeśli ciasto będzie bardzo, ale to bardzo kleiste można należy dosypać więcej mąki, ale uwaga by nie przesadzić, im więcej mąki tym kluski twardsze.
  3. A jeśli jakimś cudem będzie za twarde dajemy odrobinę gęstej śmietany.
Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *