Pstrąg smażony

Pstrąg smażony

To, że ryby są zdrowe to wszyscy wiemy i też z tego powodu powinno się je jadać się jak  najczęściej i oczywiście też ze względu na walory smakowe. A taka rybka smażona w całości to  po prostu siódme niebo na talerzu i przy tym jak pięknie się prezentuje. Nie wszyscy są  miłośnikami ryb w całości ze względu na ości, choć w przypadku pstrąga nie powinny stanowić  one problemu, jeśli z usmażonej ryby umiejętnie oddzielimy grzbiet, który odchodzi  wraz z  ośćmi, o wiele wygodniej i łatwiej będzie jeść,  pozostanie same pyszne i soczyste mięso oraz  chrupiąca skóra, wprost ją uwielbiam. Tak więc zachęcam do spróbowania,  dziś pstrąg  przyrządzony przez mojego męża.

Pstrąg smażony

Ważne informacje: 

  1. Zakładam, że pstrąg jest wypatroszony wewnątrz.
  2. Kupując ryby, koniecznie należy zwracać uwagę na to czy ryba jest świeża. Ryba powinna być przechowywana w chłodni lub na stoiskach gdzie jest obłożona lodem. Świeża ryba pachnie morzem, jeziorem czy rzeką, ale nigdy nie śmierdzi. Nigdy nie kupujemy ryb pokrytych obślizgłym nalotem lub o nieprzyjemnym zapachu, w takim przypadku ryzykujemy zatruciem pokarmowym.
  3. Pstrąg do smażenia powinien ważyć między 350 -450 g, ryba tej wielkości nie jest przerośnięta i idealnie mieści się na patelni, wówczas można smażyć po dwie sztuki na raz.
  4. Pstrąga przygotowuje się na dwa sposoby: w zależności od upodobań  przed smażeniem odcina się skrzela i płetwy, mój mąż tego nie robi. Dodatkowo należy oczyścić go z łusek, tu też są zwolennicy by je zostawić bo są bardzo delikatne można je zeskrobać. Mąż zeskrobuje je bo naprawdę szybko i ładnie odchodzą.
  5. Pstrąga wg tego przepisu można również piec na grillu.

Pstrąg smażony

 Składniki:

Podane ilości są na 1 rybę, przygotowując więcej zwiększamy proporcję mnożąc przez ilość ryb.

 • Pstrąg
 • ząbek czosnku
 • 2 łyżki masła
 • 1 łyżka oleju
 • pół łyżki siekanej pietruszki
 • sól, pieprz
 • ½ cytryny
 • mąka do oprószenia

Rybę  myjemy i osuszamy za pomocą papierowego ręcznika. Następnie delikatnie  nacieramy solą i pieprzem. Czosnek bardzo drobno siekamy, mieszamy z natką pietruszki i połową łyżki masła. Do brzuszka ryby wyciskamy sok z ćwiartki cytryny i powstałą masą smarujemy pstrąga w środku, odstawiamy w chłodne miejsce na 30 minut.

Przed smażeniem oprószamy pstrąga mąką. Na rozgrzana patelnię wlewamy olej i resztę masła i  na
średnim ogniu smażymy rybę po 6-7 minut z każdej strony na piękny, rumiany kolor. Pstrąga podawać gorącego prosto z patelni nam najlepiej smakuje z surówką z kiszonej kapusty, ziemniaczkami i koniecznie w towarzystwie cytryny, którą dodatkowo wyciskamy w trakcie posiłku na mięso. Przepis na surówkę tutaj.

Smacznego 🙂

Pstrąg smażony

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *