Soczewica w sosie curry, jakże proste, pożywne i smaczne danie. Mimo, że całkowicie bez mięsna z pewnością posmakuje wszystkim. Przygotowałam ją ze sporą ilością papryki i kalafiora. Całość pławi się w pomidorach z domieszką indyjskich przypraw. Dzięki czemu soczewica w curry jest delikatnie pikantna. Podałam bez żadnych dodatków ponieważ potrawa mimo, że jest niskokaloryczna, to jest również sycąca i z pewnością każdy naje się do syta. Oczywiście jeśli macie ochotę można podać ją z ryżem. Będzie bardziej łagodna w smaku ale równie smaczna. Polecam!
Składniki:
- 300 g zielonej soczewicy
- 500 g różnokolorowej papryki
- 400 g kalafiora
- 1 puszka kawałków pomidorów (400 g)
- 1-2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek 3-4 łyżki
Przyprawy:
1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka curry, 1 łyżeczka kuminu, sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
W garnku wstawiamy około 1 litra wody, gdy zacznie się gotować wsypujemy soczewicę i gotujemy 35 minut. Na 10 minut przed końcem dodajemy 1 łyżeczkę soli. Ugotowaną soczewicę odcedzamy na sitku.
W między czasie przygotowujemy pozostałe składniki. Rozgrzewamy oliwę w woku lub na dużej patelni. Obsmażamy cebulę z czosnkiem. Kiedy cebula się zeszkli, a nawet delikatnie zrumieni zalewamy pomidorami. Dusimy pod przykryciem przez 5 minut.
Paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w grubą kostkę. Kalafior należy pokroić na różyczki i opłukać. Dodać wraz z papryką do pomidorowego sosu. Dusić kolejne 5 minut.
Dodać ugotowaną soczewicę oraz przyprawy, dokładnie wymieszać i gotować kolejne 10 minut na niewielkiej mocy palnika. Na koniec doprawiamy sola i pieprzem. Curry z soczewicy gotowe.
Smacznego 🙂
Kilka słów o soczewicy:
Soczewica jest bogatym źródłem białka, jak również witamin: B1, B2, PP, B5, B6, kwasu foliowego i K, składników mineralnych: magnezu, żelaza, fosforu, potasu, cynku, miedzi i manganu. Idealnie sprawdza się jako element diety przeciw anemii. Powinny jadać ją również kobiety w ciąży (ze względu na wspomnianą zawartość kwasu foliowego, czyli inaczej witaminy B9, który to odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu).
Soczewica dostarcza sporych ilości magnezu, tym samym wspomaga walkę ze stresem, zapobiega skurczom mięśni, problemom ze snem. Dodatkowo, soczewica, jako bogate źródło błonnika pokarmowego, wspomaga perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom, a więc tym samym, redukuje ryzyko raka jelita grubego i odbytu. Poza tym, jest bardzo sycąca, a więc zaspakaja głód na długi czas. Warto tu również zaznaczyć, iż soczewica zawiera taniny, czyli związki mające ogromny wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na różnego typu nowotwory (spowalniają one podział komórek rakowych).