Toskańska zupa pomidorowa – krem jest po prostu pyszna, to jedna z najsmaczniejszych zup pomidorowych jakie w ogóle jadłam. Wprawdzie nie wiem czy dlatego jest taka smaczna, że ją troszkę spolszczyłam czy dlatego, że sugerowałam się włoską recepturą. W każdym razie nie wyobrażałam sobie pomidorowej bez dodatku włoszczyzny i to jest ta znacząca różnica, którą wprowadziłam. Zupa jest gęsta i kremowa zarazem, bardzo aromatyczna i pożywna. Włosi podają ta zupę z namoczonym w niej pieczywem. Wg mnie wystarczą grzanki albo np. pulpeciki z kaszy jaglanej i na pewno będzie równie pysznie. Polecam!
Składniki:
- 1 duża cebula, pokrojona w kostkę
- 4 ząbki czosnku, pokrojone w miarę drobno
- 2-3 marchewki pokrojone na kilka mniejszych kawałków
- kawałek selera pokrojony na mniejsze części
- 1/2 pora trochę rozdrobniona
- 1-2 papryki
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 puszki pomidorów w kawałkach albo 1kg świeżych, letnich, dojrzałych pomidorów
- garść świeżych liści bazylii lub 1 łyżka suszonej
- sól do smaku
- maleńka szczypta ziaren chili, (chyba, że ktoś lubi bardzo pikantnie ale nie więcej niż 1/6 łyżeczki)
- 1 serek topiony 100 g najlepiej Emmentaler lub Gouda, albo jak kto woli tyle samo żółtego sera wcześńiej statego na tarce
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- Dodatkowo grzanki albo 2-3 dniowy chleb bez skórki pokrojony w kostkę oraz natka pietruszki drobno posiekana
Przygotowanie:
Cebulę podsmażyć wraz z czosnkiem na oliwie przez 2 minuty na końcu oprószyć solą i dodać ziarna chili. Dodać warzywa i razem smażyć przez kolejne 3 minuty, co jakiś czas mieszając. Zalać 1,5 l wody i gotować przez 15 minut. Dodać pomidory i gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez kolejne 15 minut. Dodać bazylię i całość zblendować na gładki krem.
Do zupy dodać ser, serek – dowolnie, (to kolejna moja zmiana, Włosi podają ją z serem Parmigiano-Reggiano posypanym już na końcu ) koncentrat pomidorowy i gotować kilka minut, aż się całkowicie rozpuści. Jeśli zupa wydaje się zbyt gęsta można ją rozrzedzić dodając jeszcze 1 szklankę wody i chwilę pogotować.
Na końcu doprawiamy zupę sporą ilością soli i ewentualnie 1 łyżką cukru, jeśli jest zbyt kwaśna. (To zależy od pomidorów.)
Rozlewamy do miseczek podajemy z grzankami lub pulpecikami i odrobiną natki pietruszki.
Smacznego!