Ciasto leśny mech ze szpinakiem
Ciasto ‘Leśny mech’ proponuje przede wszystkim osobą, które nie lubią szpinaku, ponieważ w tym cieście jest on absolutnie nie wyczuwalny. Za to dzięki zawartości szpinaku ciasto uzyskuje piękny zielony kolor, a pokruszony wierzch przypomina leśny mech. Poza tym ciasto przygotowuje się w bardzo prosty, niemalże banalny sposób i nie licząc szpinaku z podstawowych, tanich składników. Całość przełożona kremem na bazie serka mascarpone i śmietanki, udekorowana leśnymi owocami. Polecam również ciasto w czerwonym kolorze ‘red velvet‘!
Składniki:
- 500 g szpinaku, może być mrożony lub świeży
- 4 jajka
- 1 i 1/3 szklanki cukru
- 1 i 1/3 szklanki oleju
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki ekstraktu wanilii
Krem
- 300 ml śmietanki 36%
- 500 g serka mascarpone
- 4 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki ekstraktu z wanilii lub sok z połowy cytryny jeśli krem ma być cytrynowy
Wszystkie składniki poza wanilią lub sokiem z cytryny umieścić w misie miksera i zmiksować do otrzymania gęstego kremu. Pod koniec mieszania dodać wanilię lub sok. Wymieszać i odstawić do przełożenia ciasta.
Ponadto:
garść leśnych owoców do dekoracji
Przygotowanie ciasta “Leśny mech”
Szpinak rozmrozić na sitku i dokładnie odsączyć z nadmiaru wody. Lekko odcisnąć i zblendować. Świeży szpinak (bez łodyżek) zmielić malakserem na gęstą papkę.
Jajka zmiksować z cukrem na puszystą, gęstą masę jajeczną. Mniej więcej około 3-4 minut aż jajka potroją swoją objętość. Stopniowo wlewać cienką strużką olej, dalej miksując. Dodać ekstrakt wanilii i wymieszać.
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodać do masy jajecznej, zmiksować. Na koniec dodać szpinak i całość wymieszać łyżką do połączenia się składników.
Tortownicę o śr. 23 cm wyłożyć papierem do wypieków, (samo dno). Boków niczym nie smarować. Ciasto przełożyć do formy, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C lub z termo obiegiem 165 °C. Piec około 1 godziny lub do tzw. suchego patyczka.
Upieczone wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego wystygnięcia.
Ciasto upiecze się z górką, ponad wysokość tortownicy należy ją ściąć aż do wysokości, gdzie ciasto będzie idealnie równe. Obcięty wierzch pokruszyć do miseczki i odstawić. Przyda się do dekoracji na końcu.
Pozostałe ciasto przeciąć na pół, na dwa blaty.
Dolny blat umieścić na paterze. Wyłożyć na niego 2/3 kremu, przykryć drugim blatem i lekko docisnąć. Pozostały krem wyłożyć na wierzch ciasta, ale tak rozsmarować by cieniutką warstwą pokryć boki.
Okruszki ciasta wysypać na wierzch i poprzykładać również do boków. Tak by pokryły całość ciasta.
Na wierzchu ciasta, na okruszkach rozsypać owoce.
Ciasto przechowywać w lodówce.
Smacznego 😉